Vyprošťujeme zapadlé auto ze sněhové závěje


Kdo bydlí na horách, může se pochlubit některými přednostmi, které jsou pro typického měšťáka tabu. Třeba takové horské svahy a terén vhodný pro lyžování. Kupříkladu pro obyvatele Veltrus je v podstatě nemožné zalyžovat si ve městě, posazeném v nížině, na rovném povrchu, a musí se kvůli tomu vypravit až do Jizerských hor. A teď si představte, že se někdo z tohoto regionu rozhodne, že prověří své schopnosti na tamních sjezdovkách, pořídí si kvůli tomu nové lyže a jakmile se naskytne vhodná příležitost, požádá v zaměstnání o dovolenou, a vyrazí do terénu.

traktor s pluhem

Jízda z Veltrus do Mělníka a Mladé Boleslavi a dále po dálnici D10 nezabere víc, jak dvě hodiny, a dotyčný už se těší, jak se po ubytování v penzionu nachystá na první večerní lyžování. Jenže ze Železným Brodem se již na silnici objeví první sněhová vrstva a mezi Tanvaldem a Jiřetínem pod Bukovou se tu bude potýkat s mohutnými závějemi, až v některé z prudkých zatáček uvízne a zablokuje silniční provoz.

sněhové řetězy na traktoru

Podobné události se tu stávají poměrně často a někteří nezodpovědní řidiči na průjezd horským terénem nejsou připraveni, takže tím zaměstnávají místní obyvatele, kteří se starají o dobrý technický stav vozovek a bezpečnost silničního provozu. Naštěstí existují vyprošťovací sněhové řetězy, s nimiž se situace rychle vyřeší, a život jde dál. V horách bývají lidé klidnější, protože si uvědomují, že je tu život náročnější, a že je třeba také spolupracovat a postarat se zejména o základní životní potřeby.

Vyprošťovací sněhové řetězy se tu uplatní mnohokrát i tam, kde někteří řidiči nezvládnou řízení vozidla a skončí kvůli zledovatělé vozovce v příkopu a následně mimo silnici. Anebo uvíznou při couvání a parkování, čímž opět blokují silnici pro ostatní účastníky provozu. Bez sněhových řetězů se zkrátka hory a jejich obyvatelé neobejdou.